Rankings
RA
Canton
Club
Category
CH
Date
Men - 10 May 2024
# |
Name |
Elo |
|
Cat. |
Club, Canton, RA |
1 |
Tiugan Cristian |
1'498 | A 18 |
O50 |
Forward-Morges, VD, AVVF |
2 |
Kreuzberg Stephan |
1'322 | B 14 |
O50 |
Nyon, VD, AVVF |
3 |
Bahadli Ahmad |
1'250 | B 12 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
4 |
Gellner Alexander |
1'234 | B 11 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
5 |
Gendron Gregory |
1'211 | B 11 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
6 |
Rousseau Yves |
1'201 | C 10 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
7 |
Levermann Johannes |
1'183 | B 12 |
O50 |
Forward-Morges, VD, AVVF |
8 |
Carrier Fabien |
1'139 | C 9 |
O50 |
Yvorne, VD, AVVF |
9 |
El Harouchy Mamoun |
1'109 | C 9 |
O50 |
Crissier, VD, AVVF |
10 |
Isenrich Matthias |
1'107 | C 9 |
O50 |
Crissier, VD, AVVF |
11 |
Toumayeff Alexandre |
1'073 | C 8 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
12 |
Cavin Alexandre |
1'072 | C 9 |
O50 |
Blonay, VD, AVVF |
13 |
Caillet-Bois Dominique |
1'061 | C 7 |
O50 |
Yvorne, VD, AVVF |
14 |
Burdet Patrick |
1'055 | C 8 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
15 |
Baier Bernhard |
1'044 | C 7 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
16 |
Tolaj Isa |
1'042 | C 8 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
17 |
Jotterand Alain |
1'031 | C 7 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
18 |
Von Beust Philippe |
1'030 | C 6 |
O50 |
Crissier, VD, AVVF |
19 |
Dechipre Fabrice |
1'029 | C 8 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
20 |
Chiriacescu Nicolas |
1'024 | D 4 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
21 |
Pawelka Oliver |
1'023 | C 8 |
O50 |
Crissier, VD, AVVF |
22 |
Stuber Matthias |
1'018 | C 7 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
23 |
Ambrosio Andrès |
1'016 | C 6 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
24 |
Hatt Fred |
1'015 | C 6 |
O50 |
Forward-Morges, VD, AVVF |
25 |
Bruyninx Marc |
989 | D 5 |
O50 |
Nyon, VD, AVVF |
26 |
Miningou Deo Cephas |
964 | D 5 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
27 |
Walsh Stephen |
954 | C 6 |
O50 |
Nyon, VD, AVVF |
28 |
Pegoraro Giancarlo |
949 | D 5 |
O50 |
Blonay, VD, AVVF |
29 |
Perrin Guy |
944 | D 4 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
30 |
Polini Marcello |
931 | D 4 |
O50 |
Trams-Renens, VD, AVVF |
31 |
Laffely Jean-Daniel |
930 | D 5 |
O50 |
Forward-Morges, VD, AVVF |
32 |
Imhof Nicolas |
927 | D 4 |
O50 |
Blonay, VD, AVVF |
33 |
Grémy Jérôme |
925 | D 4 |
O50 |
Eysins, VD, AVVF |
34 |
Gusman Patrick |
921 | D 4 |
O50 |
Eysins, VD, AVVF |
34 |
Petten Yves |
921 | D 4 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
36 |
Carlone Antonio |
912 | D 3 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
37 |
Lagrange Sébastien |
899 | D 4 |
O50 |
Trams-Renens, VD, AVVF |
37 |
Tolstikov Sergey |
899 | D 4 |
O50 |
Blonay, VD, AVVF |
39 |
Krolak Sébastien |
896 | D 4 |
O50 |
Trams-Renens, VD, AVVF |
40 |
Mouraux Jean-Louis |
890 | D 3 |
O50 |
Sainte-Croix, VD, AVVF |
41 |
Duvoisin Didier |
881 | D 4 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
42 |
Parvulesco Florian |
873 | D 3 |
O50 |
Gland, VD, AVVF |
43 |
Ballois Jacques |
869 | D 4 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
44 |
Suter Frédéric |
857 | D 4 |
O50 |
Montreux-Riviera, VD, AVVF |
45 |
Huguenin Laurent |
855 | D 3 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
46 |
Piolino Daniel |
848 | D 3 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
47 |
Hohl Philippe |
841 | D 3 |
O50 |
Mézières, VD, AVVF |
48 |
Moosmann Christophe |
821 | D 4 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
49 |
Pereira Shelby |
815 | D 3 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
50 |
Zysset Olivier |
811 | D 3 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
51 |
Lambert Stéphane |
804 | D 3 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
52 |
Bourquard Romain |
795 | D 3 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
53 |
Pinter Gabor |
783 | D 3 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
54 |
Wisser Cédric |
776 | D 2 |
O50 |
Gland, VD, AVVF |
55 |
Broll Jens |
773 | D 3 |
O50 |
Eysins, VD, AVVF |
56 |
Outtrabady Laurent |
772 | D 3 |
O50 |
Château d'Oex, VD, AVVF |
57 |
Dafflon Christophe |
770 | D 3 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
58 |
Pilloud Terry |
756 | D 3 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
59 |
Marro Stéphane |
748 | D 2 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
60 |
Wagniere Philippe |
744 | D 3 |
O50 |
Eysins, VD, AVVF |
60 |
Russ Julien |
744 | D 2 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
62 |
Ekstrand Magnus |
743 | D 2 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
63 |
Biedermann Christophe |
735 | D 2 |
O50 |
Montreux-Riviera, VD, AVVF |
64 |
Aleid Louay |
733 | D 2 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
65 |
Roberti Pierre-Yves |
732 | D 2 |
O50 |
Orbe, VD, AVVF |
66 |
Roy Philippe |
728 | D 1 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
67 |
Gandrille Pascal |
724 | D 1 |
O50 |
Gland, VD, AVVF |
68 |
Pillonel Stéphane |
721 | D 2 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
68 |
Halbeis Martin |
721 | D 2 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
70 |
Vago Laurent |
719 | D 2 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
70 |
Van De Poël Jean-François Maxime |
719 | D 1 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
72 |
Yeneneh Adane |
718 | D 2 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
73 |
Deriaz Christophe |
710 | D 2 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
74 |
Rothen Stéphane Eric |
706 | D 2 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
75 |
Etter Sylvain |
704 | D 2 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
76 |
Bierlaire Michel |
701 | D 2 |
O50 |
Orbe, VD, AVVF |
77 |
Mastantuono Giuseppe |
699 | D 2 |
O50 |
Sainte-Croix, VD, AVVF |
78 |
Vialard Igor |
697 | D 2 |
O50 |
Yvorne, VD, AVVF |
78 |
Rouault Stéphane |
697 | D 2 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
80 |
Nusslé Luc |
694 | D 2 |
O50 |
Vaudoise-Assurances, VD, AVVF |
81 |
Brenneisen Christian |
693 | D 1 |
O50 |
Romanel, VD, AVVF |
82 |
Alphonse Dominique Durvard Michel |
674 | D 1 |
O50 |
Trams-Renens, VD, AVVF |
83 |
Hayslip James |
671 | D 2 |
O50 |
Chexbres, VD, AVVF |
84 |
Gigandet Patrick |
668 | D 2 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
85 |
Spoerry Dominique |
654 | D 2 |
O50 |
Mézières, VD, AVVF |
86 |
Grand Frédéric |
651 | D 1 |
O50 |
Sainte-Croix, VD, AVVF |
87 |
Vieira Batista Jorge |
650 | D 1 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
88 |
Ischy Frederic Désiré |
649 | D 2 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
89 |
Fellay Pascal |
637 | D 2 |
O50 |
Penthalaz, VD, AVVF |
90 |
Troger Alain |
630 | D 1 |
O50 |
Forward-Morges, VD, AVVF |
91 |
Binnert Christophe |
594 | D 1 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
92 |
Letsch Christophe |
592 | D 1 |
O50 |
Yvorne, VD, AVVF |
93 |
Jaunin Olivier |
591 | D 1 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
94 |
Katanaev Vladimir |
589 | D 1 |
O50 |
Nyon, VD, AVVF |
95 |
Royer Frédéric |
586 | D 1 |
O50 |
Aigle, VD, AVVF |
96 |
Savoy Thierry |
574 | D 1 |
O50 |
Montriond-Ouchy, VD, AVVF |
97 |
Esseiva Daniel |
573 | D 1 |
O50 |
Penthalaz, VD, AVVF |
98 |
Carreras Angel |
533 | D 1 |
O50 |
Crissier, VD, AVVF |
99 |
Pousaz Jean-Pierre |
515 | D 1 |
O50 |
Yvorne, VD, AVVF |
100 |
Kölbl Otto |
498 | D 1 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
101 |
Horridge Graeme Robert |
492 | D 1 |
O50 |
Yverdon, VD, AVVF |
Women - 10 May 2024
# |
Name |
Elo |
|
Cat. |
Club, Canton, RA |
1 |
Hoang-Rossire Anh Dao |
806 | C 7 |
O50 |
Vevey, VD, AVVF |
2 |
Boniface Laurence |
607 | D 1 |
O50 |
Lausanne, VD, AVVF |
3 |
Waldmann Sarah |
545 | D 1 |
O50 |
Penthalaz, VD, AVVF |
4 |
Vuadens Barbara |
478 | D 1 |
O50 |
Vaudoise-Assurances, VD, AVVF |